اختیاری در انتخاب نوع سوخت نداریم

اختیاری در انتخاب نوع سوخت نداریم

به گزارش ایرنا، امیر نریمانی روز شنبه در جمع خبرنگاران در نیروگاه شهید منتظری اصفهان افزود: در مواقعی که در کشور با کمبود گاز مواجه می شویم، تصمیم گیری درباره استفاده از مازوت یا گازوییل در نیروگاه در سطح کلان کشور، انجام و با دستور شورای عالی امنیت ملی به دستگاه های مربوطه ابلاغ می شود.

وی خاطرنشان کرد: در ۲ سال گذشته شرایط کمبود گاز به گونه ای بود که به شورای تامین استان اصفهان دستور داده شد که پلمب مشعل های مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری اصفهان شکسته و از این سوخت استفاده شود.

نریمانی تصریح کرد: با توجه به جایگاه و اهمیت این نیروگاه در تامین انرژی برق کشور و استان اصفهان، برای تولید برق و نوع و میزان مصرف سوخت در این نیروگاه تابع برنامه‌ریزی مسئولان دستگاه های دولتی مربوطه هستیم.

وی با بیان اینکه در نیروگاه شهید منتظری اصفهان از سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ مازوت سوزانده نشد، افزود: با توجه به دستورها و ابلاغیه های صادر شده در سال ۱۴۰۰ به مدت یک و نیم ماه و در سال ۱۴۰۱ به مدت ۲ ماه، دراین نیروگاه مازوت سوزانده شد.

وی میزان مازوت مصرف شده در این نیروگاه در سال ۱۴۰۰ را حدود ۱۴۰ میلیون لیتر و در سال ۱۴۰۱ را حدود ۶۳۰ میلیون لیتر اعلام کرد.

مدیرعامل نیروگاه شهید منتظری اضافه کرد: این نیروگاه حدود ۵۰ درصد از انرژی برق مورد نیاز استان و ۳.۳ درصد برق شبکه سراسری کشور را تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت بطور مداوم تحت نظارت و رصد سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، افزود: ۲ دودکش اصلی و بزرگ این نیروگاه ارتفاع ۲۰۰ متری دارد تا دود ناشی از سوخت نیروگاه به شعاع ۳۰ کیلومتری برسد و زمانی به زمین بنشیند که رقیق شده باشد.

سوخت گاز برای نیروگاه به صرفه‌تر است

نریمانی همچنین تاکید کرد که سوخت گاز برای نیروگاه شهید منتظری بسیار به صرفه تر و اقتصادی‌تر است و گفت: تخریب دستگاه ها و تجهیزات نیروگاه به هنگام استفاده از مازوت، به شدت افزایش می یابد و هزینه نگهداری و تعمیرا ت نیز تا ۲۵ درصد بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه زحمت کارکنان ما هنگام استفاده از سوخت مازوت بیشتر می شود، افزود: قیمت یک لیتر مازوت معادل یک متر مکعب گاز است اما هزینه های نیروگاه هنگام استفاده از مازوت بیشتر می شود.

نریمانی تاکید کرد: سرمایه گذار این نیروگاه ترجیح می دهد که واحدها را تعطیل کند اما مازوت نسوزاند که این کار را در سال ۱۳۹۹ نیز انجام داد اما وقتی به ما ابلاغ می شود که نباید تعطیل باشیم، ناچار به اجرای آن هستیم.

وی با بیان اینکه نیروگاه شهید منتظری، با راندمان متوسط ۳۳ درصد فعالیت می کند، درباره امکان جابه‌جایی نیروگاه نیز توضیح داد: برای این کار دولت باید سرمایه گذاری هنگفتی در مکان دیگر برای ایجاد خطوط انتقال برق، پُست های بین راهی و ایستگاه های گاز انجام دهد.

نریمانی با بیان اینکه دولت از ایجاد نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی استقبال می کند، افزود: از طرفی دولت حاضر نیست که نیروگاه ما با ظرفیت تولید ۱۶۰۰ مگاوات در زمان حاضر تعطیل شود.

وی افزود: اگر جابه‌جایی نیروگاه به این معنی باشد که در این نیروگاه طرح های بازتوانی اجرا و در کنار آن، سرمایه گذار در مکان دیگری نیروگاه ایجاد کند، می تواند عملیاتی باشد.Play

01:10

-01:35MuteSettingsPIPEnter fullscreen

Download

مدیر عامل نیروگاه شهید منتظری اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره امکان فیلتراسیون هنگام استفاده از سوخت مازوت در این واحد، توضیح داد: ۲ مطالعه اساسی در این زمینه صورت گرفته که بر اساس نتایج حاصل از آنها، امکان فیلتراسیون از نظر فنی وجود ندارد.

وی یکی از این مطالعات را مربوط به سال ۲۰۱۹ میلادی دانست که توسط کارشناسان ژاپنی با همکاری دانشگاه های برتر کشورمان اجرا شد و یکی دیگر را مربوط به سال ۱۳۹۳ توسط پژوهشگاه نیرو دانست و افزود: بر اساس نتایج این تحقیقات اعلام شد که برای قرار دادن فیلتر در جلوی دود حاصل از سوخت مازوت در نیروگاه، حداقل به یک هزار متر مربع فضا بین دیگ بخار و دودکش در هر واحد نیروگاه بمنظور نصب فیلتراسیون نیاز است که امکان این کار در نیروگاه شهید منتظری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این فضا باید از ابتدا و هنگام طراحی نیروگاه تعبیه می شد، تاکید کرد: از طرفی با توجه به میزان مصرف سوخت مازوت که حدود ۵۰ تُن در هر ساعت در هر واحد است و حجم دود حاصل از آن، جذب آلاینده ها از دود به تجهیزات سنگین و مواد جاذب بسیار زیادی نیاز دارد.

نریمانی افزود: برای فیلتراسیون به ۶۰۰ متر مکعب آب در هر ساعت نیاز است که تامین این میزان آب نیز کار راحتی نیست.

وی با اشاره به اینکه برای فیلتراسیون به مواد دیگری مانند ۳۵ تُن آهک در هر ساعت و ۱۱۲ تن مواد شیمیایی وارداتی در هر ماه نیاز است، تصریح کرد: پساب حاصل از این فیلتراسیون که فاضلاب سَمی و به میزان حدود یکصد هزار لیتر در ساعت است نیز معضلات خاص خود را به‌همراه دارد.

مدیرعامل نیروگاه شهید منتظری اصفهان با بیان اینکه در مجموع، برای پیاده سازی فیلتراسیون به ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه نیاز است، گفت: اگر قرار باشد چنین هزینه سنگینی داشته باشیم با آن یک نیروگاه جدید می توان ایجاد کرد.

نریمانی همچنین درباره امکان استفاده از سوخت گازوییل به جای مازوت در این نیروگاه، اظهار داشت: اگر پالایشگاه اصفهان از همین خطی که مازوت به ما می رساند روزانه ۱۰ میلیون لیتر گازوییل به ما تحویل دهد، امکان این کار وجود دارد.

وی با بیان اینکه میزان گوگرد موجود در گازوییل و مازوت تقریبا برابر و حدود سه درصد است اما آلایندگی مازوت بدلیل نوع ذرات آن بیشتر است، تصریح کرد: البته اگر قرار به استفاده از گازوییل باشد باید تغییراتی در تجهیزات و تاسیسات نیروگاه داشته باشیم که این کار نیز هزینه بر و زمانبر است.

نریمانی با بیان اینکه در فصول سرد سال منابع آلاینده بزرگی در داخل شهرها به دلیل مصرف گازوییل و بنزین از محل تردد خودروها وجود دارد ، خاطرنشان کرد: حدود ۶۰۰ کارگاه و واحد صنعتی نیز اطراف اصفهان هستند که آنها نیز در آلوده شدن هوای این کلانشهر تاثیر دارند.

وی با اشاره به اینکه در فصول گرم سال نیز آلایندگی اصفهان در کشور کم نظیر است، تاکید کرد: برخی مقصران آلودگی محیط زیست، پشت سر نیروگاه قرار می گیرند.

مدیرعامل نیروگاه شهید منتظری اصفهان همچنین خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد از قطعات نیروگاه در زمان حاضر از داخل کشور و توسط کارشناسان نیروگاه یا بخش خصوصی، شهرک های صنعتی و شرکت های دانش بنیان تامین می شود.

احداث نیروگاه شهید منتظری اصفهان از سال ۱۳۵۹ آغاز و نخستین واحد آن سال ۱۳۶۳ وارد مدار شد.

واحدهای پنج تا هشت این نیروگاه نیز از سال ۱۳۷۷ وارد مدار شد که نصب توربین های آن توسط متخصصان داخلی انجام شده است.

این نیروگاه در زمان حاضر دارای هشت واحد هر کدام با ظرفیت ۲۰۰ مگاوات و در مجموع با ظرفیت یکهزار و ۶۰۰ مگاوات تولید انرژی برق است و حدود ۵۰ درصد از انرژی برق مورد نیاز استان اصفهان و ۳.۳ درصد برق شبکه سراسری کشور را تامین می کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.